Jakie kwiaty wybrać do ogrodu wiejskiego/rustykalnego?

brown brick pathway between green plants during daytime

W dzisiejszym świecie zdominowanym przez chaos i pęd dnia codziennego coraz bardziej tęsknimy za przyrodą w jej naturalnej odsłonie. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na założenie ogrodu w stylu wiejskim, inaczej zwanym rustykalnym, obfitującym w byliny kwiatowe. To swoisty ogród nieidealny, a wręcz nieuporządkowany, który jest przez to niezwykle klimatyczny, pełen barw, kształtów i zapachów, przywołujących wspomnienia wakacji na wsi.

Byliny kwitnące – rośliny idealne do wiejskiego ogrodu

Byliny kwitnące to rośliny wieloletnie, u których okres kwitnienia trwa dłużej niż kilka tygodni. Są doskonałym sposobem na wprowadzenie kolorów do naszych ogrodów na każdą (poza zimą) porę roku.

Wiosnę tradycyjne zapowiadają pierwiosnki, do których dołączają żagwin ogrodowy oraz zawciąg nadmorski. Kwiaty letnie przynoszą eksplozję kolorów na przydomowych rabatkach. Większość z tych, które zaczynają kwitnąć w maju czy czerwcu, potrafi obficie kwitnąć do września, a nawet dłużej. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje okazała lobelia oraz jastruń wielki.

W drugiej połowie lata króluje przede wszystkim jeżówka i rudbekia, a także niedoceniana w ogrodach trytoma groniasta. Jesienią nie może zabraknąć astrów bylinowych, rozchodnika i oczywiście wrzosu. Wybierając byliny kwiatowe do ogrodu należy wziąć pod uwagę ich okres kwitnienia, aby rabatki były kolorowe przez cały rok.

Wszystkie powyższe byliny kwitnące można znaleźć tutaj: https://cebule-kwiatowe.pl/byliny-kwitnace/ w postaci sadzonek gotowych do posadzenia.

Czym charakteryzuje się ogród w stylu wiejskim?

Ogród wiejski powinien być przede wszystkim jak najbardziej zbliżony do natury, nie ma w nim miejsca na sztuczną regularność w postaci równo przystrzyżonych żywopłotów, równych chodników czy egzotycznych roślin. Wręcz przeciwnie, ma sprawiać wrażenie nieuporządkowanego, z pozoru nawet lekko chaotycznego.

Tworzą go rozległe rabaty przepełnione kolorowymi bylinami kwiatowymi, nieregularne trawniki i kręte ścieżki. Nie znajdziemy w nim plastikowych krasnali, a główną ozdobą są mało wymagające gatunki roślin dostosowane do naszego klimatu: drzewa, krzewy, byliny, rośliny sezonowe, a także warzywa, zioła i rośliny cebulowe.

Kompozycje rabatowe w stylu wiejskim powinny być różnorodne i kolorowe, powinny je zatem tworzyć luźno przeplatające się grupy roślinne.

Zakładanie ogrodu rustykalnego – od czego zacząć?

Projektowanie ogrodu w stylu wiejskim wymaga pewnego trudu i nakładu pracy, jednak wysiłek włożony na samym początku w jego stworzenie z pewnością przyniesie wymierne korzyści i zaowocuje piękną, naturalną przestrzenią dla odpoczynku i błogiego relaksu. Choć na pierwszy rzut oka wygląda na chaotyczną, przypadkową zbieraninę roślin i kwiatów ogrodowych, to jednak ogród wiejski wymaga wcześniejszego rozplanowania.

Wszystkie rośliny muszą być precyzyjnie dobrane pod względem stanowiska i wysokości poszczególnych roślin. Należy je posadzić piętrowo, aby nie zagłuszały siebie wzajemnie i nie zasłaniały niższych. Projekt warto jest wzbogacić elementami ozdobnymi takimi jak stara, gliniana doniczka, stara konewka, wiklinowy kosz czy rower z koszykiem.

W przestrzeń rustykalnego ogrodu idealnie wkomponuje się też ścieżka z drewnianych krążków lub niewielki wodospad z kaskadą kamieni. Ciekawym rozwiązaniem jest ustawienie postarzanych mebli, niskich płotków, altanki. Cudnie wyglądać będą kamienne murki obrośnięte mchem lub bluszczem, dodające nieco tajemniczości całej kompozycji.

Jakie kwiaty ogrodowe do ogrodu wiejskiego?

Ogród w stylu wiejskim kojarzy się z rozmaitością barw, dlatego warto zadbać o odpowiedni dobór kwiatów ogrodowych, aby były one kolorowe. Tu najlepiej sprawdzą się malwy, rudbekia, jeżówka purpurowa, floks, mieczyki, dalie, astry, goździki, maki ogrodowe, maciejki i słoneczniki.

Wzdłuż ścieżek pięknie będą się prezentować stokrotki, macierzanka, tymianek, szafirki, krwawniki, aksamitki, kocimiętka, nasturcja czy też nagietek. Zaletą ogrodu rustykalnego jest to, że w jego otoczenie idealnie wpisują się grządki warzywne. Pełnią one nie tylko funkcję praktyczną, ale przede wszystkim dekoracyjną.

Podobnie zioła. Wprowadzenie do ogrodu lebiodki, lubczyka ogrodowego, rumianku, melisy czy mięty pieprzowej nada ogrodowi dodatkowego, niezwykłego aromatu.

Ogród w stylu wiejskim – retro styl dla każdego

Ogród wiejski to miejsce pełne roślin kwitnących, które przypominają o wakacjach na wsi. Byliny kwitnące są doskonałym pomysłem na wprowadzenie kolorów do ogrodu przez cały rok. Ogród wiejski charakteryzuje się pozornie nieuporządkowanym wyglądem, z dużą ilością roślin kwitnących i krętymi ścieżkami. Projektowanie tego typu ogrodu wymaga jednak planowania i dbałości o dobór roślin.

Total
0
Shares
Prev
Jak ustawić film jako tapetę na komputerze: poradnik krok po kroku

Jak ustawić film jako tapetę na komputerze: poradnik krok po kroku

Chciałbyś dodać nieco życia i dynamiki do swojego pulpitu na komputerze?

Next
Jak uzyskać nr kw: kompletny przewodnik krok po kroku

Jak uzyskać nr kw: kompletny przewodnik krok po kroku

Z tego artykułu dowiesz się, jak w prosty sposób uzyskać numer księgi wieczystej